Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Lisans Eğitim Programı, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından 01 Temmuz 2009 tarihinden itibaren akredite edilmiştir ve  30 Eylül 2022 tarihine kadar akreditasyon sertifikası geçerlidir.

Ayrıca akreditasyon süresi boyunca geçerli olmak üzere “Avrupa Etiketi” – EURopean ACcredited Engineer (EUR-ACE) Label verilmiştir.

logo4_eur-ace logo3_mudek

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün özgörevi; öğrencilerine ulusal ve uluslar arası düzeyde nitelikli eğitim vererek ve sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda beceriler kazandırarak mühendislik ve mesleki bilgilerini kullanabilen, problemleri çözümleyebilen, mühendislik tasarımları yapabilen, mesleğinde yetkin, ekip çalışmasına yatkın, esnek ve özgür düşünebilen elemanlar yetiştirmek ve araştırma-geliştirme faaliyetleri ile bilime katkıda bulunmaktır.

Bu özgörevi gereği uluslararası düzeyde saygın, sürekli gelişen bir araştırma ve eğitim kurumu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü % 30 İngilizce programı, uyguladığı seçmeli ders programları ve staj olanaklarının yanı sıra Erasmus programı çerçevesinde yurtdışındaki çeşitli üniversitelerle yaptığı öğrenci değişim anlaşmaları, yandal ve çift anadal olanakları ile öğrencilerinin ufuklarını genişletmeye çalışmaktadır.

Sanayi ve diğer eğitim ve araştırma kurumları ile işbirliğine büyük önem veren Fakültemiz ve Bölümümüzde yürütülmekte olan ‘Dış Danışmanlık’ ve ‘Teknik Seçmeli Ders Havuzu’ uygulamaları Türkiye’de tekstil eğitimi veren kurumlar arasında sadece Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde bulunan uygulamalardır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerine en geç 5. yarıyılda sektörde çeşitli konularda çalışan tekstil mühendislerinden gönüllü bir dış danışman atanmaktadır. Akademik danışmanlarla işbirliği halinde çalışan dış danışmanlardan beklenen; danışmanı oldukları öğrencilere mesleği sevdirmeleri, meslek heyecanı, mesleki değerler ve profesyonellik kazandırmaları, lisans eğitimleri boyunca yönlendirme yapmaları ve gelecekteki meslek yaşamlarına hazırlanmalarına yardımcı olmalarıdır. Öğrencilerin çok disiplinli ekip çalışmalarına yatkınlığını arttırmak amacıyla planlanan Teknik Seçmeli Dersler ise dördüncü sınıf öğrencilerinin ilgi alanlarına göre serbestçe seçip mühendislik fakültesinin diğer bölümlerinin öğrencileri ile birlikte aldıkları, projeye dayalı olarak yürütülen ve mühendislik alanındaki ortak ilgi ve uğraşı alanlarını konu alan derslerdir.